Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon  işlemi cansız ortamdaki bakterilerin dışında kalan patojen mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemine verilen isimdir. Bu amaçla kullanılan kimyasal maddelere de dezenfektan adı verilir.  Dezenfeksiyon işlemi strelizasyon demek değildir. Sterilizasyon işlemi cansız ortamdaki patojen olan ya da olmayan tüm mikroorganizmaların yok edilmesi işlemidir. Sağlıklı olduğu halde mikrop taşıyanların çokluğu ve bulaşıcı hastalıkların belirsiz biçimlerinin sıklığı nedeniyle dezenfeksiyonun etkisi kısıtlıdır. Dezenfeksiyon özellikle dolaysız ve büyük bulaşmaları sınırlar. Ankara Damla Temizlik firması olarak bu işlemi gerçekleştirmek bizim siz değerli müşterilerimize sunduğumuz işlemler arasında yer almaktadır.

Dezenfektanların etki biçimi, ışık, ateş ve kostikler yani sönmemiş kireç gibi fiziksel ya da mekanik olarak adlandırılır. Ancak günümüzde yaygın olarak kullanılan dezenfektanlar, kimyasal maddelerdir. Bunlar üç değişik biçimde insanlığın hizmetine sunulmuştur:

  1. Gaz halde (formol buharı, klor, kükürt dioksit, etilen oksit)
  2. Sıvı halde (fenol, krezilol, klorofenol, bakır sülfat, demir sülfat, demir permanganat, oksijenli su, tentürdiyot)
  3. Katı ya da kıvamlısıvı halde (Kireç, kalsiyum klorür, trioksimetilen)

Dezenfektanlar genel olarak son derece kuvvetli zehirlerdir; bu yüzden ancak belirli koşullarda uygulanmaktadırlar. Ankara Damla Temizlik şirketi olarak biz bu uygulamayı son derece profesyonel olarak tatbik etmekteyiz. Dezenfekte edilen ürünler; doğrudan insan tarafından tüketilecek ya da kullanılacaksa dezenfektan artıklarının denetlenmesi gerekir ve biz bu denetlemeleri de yerine getirmekteyiz. Bunun için güncel teknoloji içeren cihazlar ile hizmetinizdeyiz.

Call Now ButtonHemen Arayın